بیماری های پوستی دوران بارداری
4.6/5 - (16 امتیاز)

بیماری های پوستی دوران بارداری : از آنجایی که تغییرات متعددی در ساختمان و عروق پوست در طی دوران بارداری ممکن است رخ دهد، منحصر به دوران حاملگی نیست و ممکن است که در سایر حالات نیز دیده شود، بنابراین توجه به این تغییرات و در میان گذاشتن آن با پزشک معالج ضروری است.

آنژیوم عنکبوتی: این عارضه به شکل یک برجستگی قرمز رنگ به اندازه سر سنجاق که دارای یک قسمت مرکزی است و از اطراف آن عروق خونی متسع به شکل شعاعی خارج می شود. این ضایعه در افراد طبیعی نیز دیده می شود، اما شیوع آن در حاملگی افزایش می یابد به گونه ای که در 70 درصد زنان باردار بروز می کند. پیدایش این ضایعات بین ماه های دوم تا پنجم حاملگی بوده و به طور عمده در نیمه فوقانی بدن ظاهر شده و بیشتر در زنان سفید پوست مشهود است. این ضایعات معمولا در طی سه ماه پس از زایمان از بین می روند.

قرمزی کف دست

در 40 درصد زنان سفید پوست و 30 درصد زنان سفید پوست باردار دیده می شود که ممکن است به صورت نقطه های منتشر در تمام کف دست باشد و یا فقط در برجستگی های کف دست ظاهر شود.

وریدهای واریسی

این وریدها در پاها و هموروئید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی است. بسیاری از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلک ها، دست ها و پاها می شوند. این تورم ها صبح ها بیشتر است و به تدریج در طی روز از بین می رود. با توجه به این مورد مشکلات قلبی، کلیوی و عوارض ناشی از حاملگی نیز می توانند نمای مشابهی ایجاد کنند. مشورت با پزشک در این خصوص الزامی است.

لثه ها

حدودا 80 درصد زنان باردار دچار قرمزی و تورم در لثه ها می شوند که مخصوصا اگر بهداشت دهان خوب نباشد می تواند به دردناک و زخمی شدن آنها منجر شود. گاهی ضایعات عروقی کوچکی نیز ممکن است در لثه ایجاد شوند که به دنبال تماس (مواد غذایی، مسواک و …) دچار خونریزی می شوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین می روند. توجه به بهداشت دهان یک ضرورت مهم است.

خطوط کشش یا استریا

پیدایش استریا یک یافته شایع و مشخص در اکثر حاملگی هاست. این خطوط در 90 درصد از زنان باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعدا به میزان کمتری بر روی سینه ها نمایان می شوند. با شیوع و شدت کمتر ممکن است در سایر نواحی بدن نیز دیده می شوند. علت پیدایش این خطوط را به مجموعه ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگهدارنده آن نسبت می دهند. طول این خطوط چند سانتیمتر بوده و پهنای آن از 1 تا 10 میلیمتر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می شوند ومعمولا بعد از مدت مختصری فرو رفته و سرانجام چروکیده می شوند.

استریا

استریا معمولا یک مشکل  ظاهری است ولیکن در برخی موارد مخصوصا اگر وسیع باشد ممکن است زخمی شده یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت که استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس، و به طور عمده در نواحی ران ها، باسن، کمر و سینه ممکن است ایجاد شود. همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی از بیماری های و یا مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیک، خصوصا ترکیبات کورتن دار، ایجاد شود که شامل آویزه های پوستی ضایعاتی هستند که در ماه های آخر حاملگی ظاهر شده و به طور نسبی یا کامل پس از زایمان ناپدید می شوند. اندازه آنها از سر یک سوزن تا نخود متفاوت بوده و به صورت زواید برجسته به رنگ پوست یا کمی تیره تر در طرفین صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر پستان ها دیده می شوند. به خاطر شباهت آنها به بعضی از انواع زگیل گاهی بیماران این زائده های پوستی را با زگیل اشتباه می گیرند.

بیماری های شایع خاص دوران بارداری

یک خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتاری به انواع بیماری های پوست نظیر افراد دیگر، در معرض ابتلا به برخی بیماری ها نیز قرار دارد که اختصاص به دوران بارداری دارند.

خارش حاملگی

حدود 20 درصد زنان باردار به درجاتی دچار خارش می شوند که در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده نظیر کهیر، اگزما، حساسیت های دارویی، و یا ابتلا به عفونت های انگلی نظیر گال است. اما گروه کوچکی از خانم های حامله تنها مبتلا به یک خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخصی همراه نیست که با این حالت، خارش حاملگی اطلاق می شود. این حالت، که در سه ماهه سوم حاملگی شروع شده و اغلب محدود به شکم است اگرچه ممکن است کاملا منتشر باشد و ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد است. این خارش معمولا بعد از زایمان از بین می رود ولیکن در حاملگی های بعدی و یا در هنگام مصرف قرص های ضد بارداری عود می کند. این حالت عمومی تاثیری بر سرنوشت حاملگی و یا سلامت جنین نداشته و تنها خطر بالقوه آن این است که احتمال بروز سنگ های صفراوی در زنان مبتلا به این عارضه بیشتر است.

بثورات کهیری دوران حاملگی

تین اختلال که در 0.5 درصد تمام حاملگی ها بروز می کند، به صورت پیدایش ضایعات کهیری است که در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر می وند. این بیماری معمولا در بارداری اول بروز می کند و به ندرت در حاملگی های بعدی تکرار می شود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن کمتر است. علت بیماری دقیقا معلوم نیست و به افزایش غیر طبیعی وزن در مادر و جنین نسبت داده شده است.

Leave a Comment