10 دلیل برای ترک سیگار
4.6/5 - (9 امتیاز)

دلایل ترک سیگار: می دانید كه سیگار عامل مهمی در ابتلا به بیماری های خطرناكی چون سرطان ریه، آمیفزم و بیماری های قلبی عروقی می باشد، ولی با این حال، افراد با علم به این خطرات، هنوز این ماده خطرناك را مصرف می كنند. در این مقاله به ١٠ بیماری مرتبط با سیگار كه می توانند كیفیت زندگی انسان را كاهش و حتی به سمت مرگ زودرس سوق دهند اشاره می شود.

 ١ (بیماری آلزایمر در مطالعه ای كه روی ٩٢٠٠ مرد و زن بالای ٦٥ سال صورت گرفته است، مشخص شده كه سرعت كاهش توانایی های ذهنی در افراد سیگاری بیش از ٥ برابر افراد غیرسیگاری است. شركت كنندگان در این مطالعه در آغاز مطالعه و ٢ سال پس از آن در آزمایشات استاندارد تعیین نقایص ذهنی شركت كردند. نتایج این مطالعه كه در نشریه Neurology of Journal چاپ شده است، نشان می دهد كه در مردان و زنان سیگاری سرعت كاهش توانایی های ذهنی بسیار سریعتر از افراد غیرسیگاری رخ می دهد و این مسأله ارتباطی با سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد مورد خ مطالعه نداشت. سیگار احتمالاً موجب تخریب شریانها، لخته شدن خون در عروق و افزایش خطر سكته مغزی می شود، این عوارض می توانند موجب كاهش توانایی های ذهنی در افراد شوند و آغازگر بیماری آلزایمر باشند.

٢ (بیماری لوپوس نتایج حاصل از ٩ مطالعه نشان داده اند كه سیگار احتمال بروز لوپوس اریتروماتوز سیستیك (SLE (را افزایش می دهد. لوپوس یك بیماری خود ایمنی مزمن است كه موجب التهاب، درد و تخریب بافتی در سراسر بدن می گردد. اگرچه برخی افراد مبتلا به لوپوس علایم بیماری را به صورت ٨ ملایم نشان می دهند، ولی در اكثر موارد به صورت شدید بروز می كند.

بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند كه در آنها سیستم ایمنی بدن، بافت های بدن را به عنوان بیگانه تلقی كرده و به آنها حمله می كند. در مطالعه ای كه پژوهشگران دانشگاه هاروارد انجام داده اند و نتایج آن در نشریه Rheumatism and Arthritis چاپ شده است، محققان به این نتیجه رسیده اند كه احتمال بروز بیماری لوپوس در افرادی كه سیگار می كشند بالاتر از افرادی است كه سیگار نمی كشند. نكته جالب این تحقیق آن است كه در افرادی كه سیگار را ترك كرده اند، احتمال ابتلا به بیماری لوپوس مساوی افراد عادی است.

 ٣ (مرگ ناگهانی نوزادان یک مطالعه كه در اروپا صورت گرفته نشان می دهد كه مصرف سیگار خطر مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS)  را افزایش می دهد. در این مطالعه محققان ٧٤٥ كودكی كه دچار مرگ ناگهانی شده بودند را با ٢٤٠٠ كودك زنده مورد مطالعه و مقایسه قرار دادند و نتیجه گرفتند كه نیمی از موارد مرگ ناگهانی نوزادان با خواباندن نوزادان به روی شكم یا به پهلو مرتبط است. نكته مهم آنكه محققان اعلام كرده اند حدود ١٦ درصد موارد SIDS در كودكانی اتفاق می افتد كه مادر سیگاری كودك خود را در تختخواب خود و كنار خود می خواباند. همچنین در كودكانی كه از مادران غیرسیگاری به دنیا می آیند احتمال SIDS بسیار پایین است. نتایج این مطالعه در نشریه Lancet منتشر شده است. محققان میگویند كه احتمال مرگ ناگهانی نوزادان در كودكانی كه از مادران سیگاری به دنیا می آیند دو برابر كودكان عادی است و این احتمال در كودكانی كه در كنار مادران سیگاری خودمی خوابند ١٧ برابر بیشتر است. محققان برای كاهش خطر SIDS توصیه می كنند كه كودكان را در رختخواب خود به پشت و در همان اتاق والدین بخوابانید و از مصرف سیگار در این اتاق خودداری كنید.

 ٤ (دردهای كولیك برطبق مطالعات صورت گرفته (بیش از ٣٠ مطالعه) تماس با دود سیگار احتمال وقوع دردهای كولیكی (دل دردهای ناشی از گاز معده) را در نوزادان به شدت افزایش می دهد. دردهای كولیكی معمولاً چند هفته ع بعد از تولد شروع می شود و در هفته های پنجم تا هشتم زندگی به اوج خود می رسد و در ماه چهارم تولد معمولاً از بین می رود. تحریك پذیری، ع مم ج گریه های پیوسته، قرمز شدن صورت و مشت گره كرده از علایم دردهای كولیكی در نوزادان است. در كشورهای غربی ٥ تا ٢٨ درصد كودكان به دردهای كولیكی مبتلا هستند. عوامل متعددی از تماس با پروتئین های شیرگاو و مشكلات تغذیه ای نوزادان گرفته تا سابقه افسردگی و اضطراب در دوران بارداری مادر، در بروز دردهای كولیكی مؤثرند. مصرف سیگار به نظر می رسد سطح هورمون روده ای به نام «موتیلین» را در خون و روده افزایش می دهد. موتیلین انقباضات معد ه ای و روده ای را افزایش و از این طریق حركت مواد غذایی در روده را افزایش می دهد. سطح بالاتر از حد مجاز موتیلین می تواند موجب بروز دردهای كولیكی شود. نتایج این تحقیق در شماره اكتبر ٢٠٠٨ نشریه Pediatrics منتشر شده است.

 ٥ (افزایش ناتوانایی جنسی نتایج مطالعه ای كه در چین صورت گرفته، نشان می دهد احتمال بروز مشكلات نعوظ در مردانی كه سیگار می كشند بالا می رود. این مطالعه كه برروی ٥٠٠٠ مرد چینی صورت گرفته، نشان می دهد كه مردانی كه بیش از یك بسته سیگار در روز مصرف می كنند، ٦٠ درصدحتمال بیشتری برای ناتوانی های جنسی و اختلالات نعوظ نسبت به افراد عادی دارند. به طور كلی ١٥ درصد افرادی كه قبلاً سیگار می كشیده اند و ترك كرده اند و همچنین افرادی كه در حال حاضر سیگار می كشند اختلالات مربوط به نعوظ را تجربه می كنند. این رقم برای افراد غیرسیگاری ١٢ درصد است.

٦ (نابینایی مطالعات نشان می دهد كه احتمال نابینایی در اثر تحلیل قدرت بینایی وابسته به افزایش سن، در افراد سیگاری ٤ برابر افراد غیرسیگاری است و ترك سیگار می تواند این نسبت را كاهش دهد. تحلیل بینایی وابسته به سن، از جمله شرایط شدید و پیشرفت كننده ای است كه موجب از دست رفتن دید مركزی و براثر آن فرد توانایی انجام كارهایی چون مطالعه، دوخت و دوز ، رانندگی و… را از دست می دهد. عوامل ایجاد این حالت چندان شناخته شده نیستند اما محققان باور دارند كه سیگار یكی از مهم ترین علل ایجاد آن است. بیش از یك چهارم افرادی كه براثر تحلیل بینایی وابسته به سن دچار نقص در دید یا نابینایی شده اند افرادی بوده اند كه سیگاری بوده یا قبلاً سیگار می كشیده اند. نتایج این مطالعات كه از بررسی مروری ٣ مقاله پژوهشی و بررسی ١٢٤٧٠ بیمار به دست آمده است در نشریه BMJ ٢٤ مارس ٢٠٠٤ منتشر شده است. لازم به ذكر است كه یك سری مطالعات قبلی نشان داده بودند كه در افرادی كه سیگار را ترك كرده اند احتمال تحلیل بینایی به مقدار بسیار ناچیزی بالاتر از افراد غیرسیگاری بوده است.

 ٧ (آرتریت روماتوئید محققان سوئدی می گویند احتمال بروز آرتریت روماتوئید در افرادی كه سابقه ژنتیكی آرتریت روماتوئید را دارند، با مصرف سیگار به شدت بالا می رود. نـــتایج تحـــــقیق این محــــــــققان كه در نشــــریه Rheumatism and Arthritis به چاپ رسیده است، بیان می كند كه احتمال بروز آرتریت روماتوئید در افرادی كه از لحاظ ژنتیكی به بیماری آرتریت روماتوئید حساس هستند و سیگار هم می كشند ١٦ برابر بیشتر از افراد مشابه غیرسیگاری است.

 ٨ (خرخر كردن سیگار كشیدن و حتی زندگی در كنار یك فرد سیگاری می تواند موجب خرخر كردن شبانه شود. برطبق مطالعه ای كه برروی ١٥٠٠٠ زن و مرد صورت گرفته، خرخر كردن شبانه به میزان حداقل ٣ شب در هفته، ٢٤ درصد افراد سیگاری، ٢٠ درصد افرادی كه با افراد سیگاری زندگی می كنند و ١٤ درصد افراد غیرسیگاری را رنج می دهد.

 ٩ (سوزش معده نتایج گزارش شده از یك مطالعه در نشریه GUT عنوان می كند كه افرادی كه بیش از ٢٠ سال سیگار كشیده اند ٧٠ درصد بیش از سایر افراد غیرسیگاری احتمال ابتلا به بیماری رفلاكس اسید معده را دارند. رفلاكس اسید معده كه با علائمی چون سوزش سردل و بازگشت اسید معده به دهان همراه است و در اصطلاح پزشكی GERD نامیده می شود تقریباً بیست درصد افراد جامعه را گرفتار می كند.

 ١٠ (سرطان سینه مطالعه ای كه در سال ٢٠٠٤ انجام گرفته نشان می دهد كه مصرف سیگار می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. در این مطالعه كه برروی ١١٦٥٤٤ زن در كالیفرنیا صورت گرفت، وضعیت مصرف سیگار در بین سال های ١٩٩٦ تا ٢٠٠٠ مورد بررسی قرار گرفت. در این بازه زمانی ٢٠٠٠ نفر از زنان دچار سرطان سینه شدند. شیوع سرطان سینه در زنانی كه سیگار می كشیدند ٣٠ درصد بیشتر از زنانی بود كه هرگز سابقه مصرف سیگار را نداشتند؛ زنانی كه بیشتر در معرض خطر بودند عبارت بودند از: زنانی كه قبل از سن ٢٠ سالگی سیگار را شروع كرده بودند، زنانی كه حداقل ٥ سال قبل از اولین بارداری خود سیگار را آغاز كرده بودند، زنانی كه به مدت طولانی سیگار می كشیدند یا بیش از ٢٠ سیگار در روز مصرف می كردند. اگر ١٠ دلیل بالا، هنوز برای شما كافی نیست، موارد زیر را هم در نظر داشته باشید: ـ مصرف سیگار با برخی انواع سرطان روده نیز مرتبط دانسته شده است. ـ مصرف سیگار میزان بروز افسردگی در جوانی را افزایش می دهد. ـ مصرف سیگار با بیماری های تیروئید نیز مرتبط دانسته شده است.

مطلب مشابه: باکتری های سیگار مشکل سازند

ترجمه: دکتر مرتضی شفقی خالکی

حجم فایل: 140KB

Leave a Comment