مروری بر پاک کننده ها و شوینده های پوست

مروری بر پاک کننده ها و شوینده های پوست

4.4/5 - (14 امتیاز)

خلاصه

دو مورد از مهمترین فراورده های مراقبت از پوست مورد استفاده در درماتولوژی، پاک کننده ها و مرطوب کننده ها هستند. پاک کننده ها شامل صابون های قلیایی و مواد شوینده سنتتیک (Syndet) می شوند که سیندت ها  آسیب کمتری به طبقه شاخی پوست وارد می کنند.

خشکی و تحریک پوستی کمتر پوست ایجاد شده با سیندت ها مربوط به کاهش تمایل آنها به علت توانایی کمتر آنها در دناتوره کردن پروتئین های طبقه شاخی است.

پاک کننده های مختلفی با اشکال و فرمولاسیون های مختلف برای خرید در دسترس است که انتخاب آنها بر اساس نیازهای بهداشتی افراد بر حسب جنس ، سن ، قومیت ، شغل ، محیط ،خصوصیات شخصیتی و وجود یا عدم وجود بیماری های پوستی تعیین می شود. در این مطلب نگاهی مختصر به پاک کننده های پوست خواهیم داشت.

مقدمه

 پاکسازی یک فعالیت کلیدی روزانه است که هم با بیماری های پوستی و هم سلامتی  در ارتباط است.

این یک مفهوم نسبتاً مدرن است که همزمان با استفاده شدید و زیاد از صابون های تجاری موجود در اوایل دهه 1900 همراه شده است.

اولین پاک کننده ها از پتاس ، از مشتقات خاکستر چوب سوخته و تری گلیسیرید حاصل ازهیدرولیز چربی حیوانی که موجب تولید صابون پتاسیم میشوند ، تشکیل شده بودند  که توسط سومری ها در 2500 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است.

صابون  از واردات عمده ایالات متحده از کشورهای ایتالیا و فرانسه تا سال 1878بود  هنگامی که هارلی پراکتر کارخانه شمع پدرش را با کمک پسر عموی شیمیدانش جیمز گمبل که تولید یک صابون خامه ای سفید برای رقابت با محصولات وارداتی اروپایی کرد ، به کارخانه صابون تبدیل کرد.

به طور تصادفی ، آنها متوجه شدند که وارد کردن هوا به داخل صابون قبل از قالب گیری منجر به یک قالب شناور می شود که نمی تواند در رودخانه اوهایو هنگام حمام کردن گم شود. وبدین صورت “صابون سفید” متولد شد. در ادامه مطلب مروری بر پاک کننده ها و شوینده های پوست درباره ترکیبات پاک کننده بیشتر بخوانید.

ترکیبات پاک کننده ها

انواع مختلفی از پاک کننده ها با ترکیبات منحصر به فرد و ویژگی های ادعا شده خاص برای پوست جهت خرید در دسترس هستند. اصطلاح صابون برای اشاره به هر پاک کننده ای استفاده می شود.

اگرچه ، این درست نیست که صابون یک ماده شیمیایی خاص را مشخص می کند .صابون ها از واکنش یک باز با یک چربی تولید می‌شود که منجر به تشکیل نمک اسید چرب با خواص دترجنتی میشود. صابون های تجاری مدرن ترکیبی از  روغنهای گیاهی یا جانوری یا اسیدهای چرب حاصل از این محصولات به نسبت 4: 1 هستند. با تغییر این نسبت ، توانایی پاکسازی فرمولاسیون تغییر می یابد. به عنوان مثال ، افزایش این نسبت منجر به تولید صابون های “خیلی چرب” می شود که خاصیت پاک کنندگی ملایم دارند. اسید چرب اضافی توانایی پاک کننده ها را در برداشتن چربی های سطح پوست کاهش می دهد. بنابراین ، این محصولات به عنوان پاک کننده های “پوست حساس” به بازار عرضه می شوند. صابون ها می توانند به صورت مایع یا جامد بسته بندی شوند.

رایج ترین فرمولاسیون پاک کننده ای که امروزه به بازار عرضه می شوند، مواد شوینده سنتتیک، معروف به سیندت ( syndet ) ها هستند که دارای pH قلیایی کمتری بوده و در نتیجه کمتر موجب حذف لیپیدهای بین سلولی و ایجاد خشکی پوست می شوند.

صابونها معمولاً دارای pH  بین 9 تا 10 هستند، در حالی که سیندت ها در pH بین 5.5 تا 7 تهیه می شوند که نزدیک به pH خنثی و طبیعی پوست است. صابون ها و پاک کننده های سیندت را می توان در یک فرمول ویژه تحت عنوان combar ترکیب کرد. این ترکیب باعث پاکسازی بهتر و تداخل کمتر با لیپیدها می گردد (جدول 1) .

پاک کننده ها بر اساس بارشان هم طبقه بندی می شوند که این امر بر ویژگی پاک کنندگی آنها تأثیر می گذارد.

صابون یک سورفاکتانت ساده آنیونی با pH بالا است. pH بالا باعث تورم طبقه شاخی می شود و این امر باعث می شود تا نفوذ صابون به داخل پوست به طور ناخواسته عمیق و زیاد باشد و این مورد می تواند منجر به خارش و تحریک پوست شود.

صابون به پروتئین های طبقه شاخی هم متصل می شود و باعث تورم و افزایش تجمع آب زیر پوست می شود. پس از اتمام شستشو، تبخیر بیش از حد آب منجر به زبری و خشکی پوست می شود زیرا اتصال صابون به پروتئین ها باعث کاهش توانایی پروتئین های پوست در نگه داشتن آب می شود. این مسئله کاهش رطوبت (هیدراتاسیون) و خاصیت کشسانی پوست پس از شستشوی پوست با شوینده های صابونی را توضیح می دهد.

میسل های تشکیل شده توسط سیندت ها، توانایی لازم برای تخریب پروتئین های طبقه شاخی را ندارند و کمتر موجب خشکی و تحریک پوست می شوند.

بنابراین ، سورفاکتانت های آنیونی ، مانند سدیم لوریل سولفات، سدیم لورات و سدیم کوکوئیل ایزوتیونات خواص تحریک کنندگی بیشتری از سورفاکتانتهای آمفوتریک ، مانند کوکامیدوپروپیل بتائین دارند و سورفکتانت های آمفوتریک نیز به نوبه خود تحریک کننده تر از سورفکتانت های غیر یونی مانند آلکیل پلی گلوکوزیدها هستند.. بنابراین انتخاب ترکیبی از سورفاکتانت ها با خواص مختلف، می تواند پاک کننده های مختلفی را از نظر میزان ملایمت تولید کند.

درنهایت، پاک شدن کامل پاک کننده ها از سطح پوست مهم است. همانطور که همه صابون ها و سیندت ها خواص تحریک کنندگی پوست را با درجات مختلف دارا هستند، ، نباید بیش از حد لازم روی پوست باقی بماند. از جمله موارد استفاده اشتباه از شوینده های حاوی مواد مرطوب کننده آن است که مصرف کننده به تصور رطوبت رسانی پوست، زمان زیادی این شوینده  ها را روی پوست خود نگه داشته اند و متعاقب آن دچار درماتیت تماسی شده اند.

فرمولاسیون های پاک کننده ها

شوینده های جامد بیشترین شکل شوینده های مصرفی در آمریکا را به خود اختصاص داده اند. درحالی که شکل مایع هم از محبوبیت خاص خود برخوردار است. انواع مختلفی از شوینده ‌های جامد در حال حاضر تولید می‌شوند که در جدول شماره ۲ خلاصه شده اند.

یک شوینده جامد معمولا شامل دو نوع سورفکتانت است:  آلکیل کربوکسیلات صابونی  و اسیل ایزوتیونات سنتتیک (غیر صابونی).

آلکیل کربوکسیلات و آسیل ایزتیونات هر دو سورفکتانت های آنیونی می باشند. گروه کربوکسیلات بیشترین میزان چسبندگی به پروتئین ها و دناتوره کردن پروتئین های طبقه شاخی را دارد. در حالی که اسیل ایزوتیونات به خاطر قابلیت ضعیف اتصال به پروتئین های طبقه شاخی، عوارض پوستی (خشکی و تحریک پوست) کمتری دارد.

ترکیب اسیل ایزوتیونات با استئاریک اسید که به عنوان یک پاک کننده ملایم در سال 1957 توسط شرکت یونیلیور معرفی گردید.

در فرایند تولید شویند های جامد، پس از مخلوط کردن سورفکتانت ها با مواد اولیه دیگر، مخلوط حاصل به درون قالب هدایت می شود و به شکل نهایی خود پرس می شود.  در روش دوم که روشی گران تر است ماده پاک کننده پس از ذوب شدن به داخل قالب هدایت و در آنجا سرد می شود.

دو نوع شوینده جامد مورد مصرف پزشکی بیشتری دارند: شوینده های جامد گلیسرینه و آنتی باکتریال.

نوع  گلیسیرینه در سال 1789 توسط اندرو پیرس توسعه داده شدند. این نوع شوینده ها حاوی سدیم پالمیتات و گلیسیرین بودند. شفافیت شوینده های جامد گلیسیرینه اولین بار با نام تجاری نوتروژنا و با جایگزینی تری اتانول آمین استئارات به جای سدیم پالمیتات در سال 1955 به بازار عرضه شدند . pH این محصول تا حدود 8 کاهش یافته بود که این امر موجب افزایش ملایمت این نوع شوینده ها نیز شده بود.

فرمولاسیون ترکیبی دیگر کمبارهای آنتی باکتریال و دئودورانت هستند. این شوینده ها حاوی یک ماده  آنتی باکتریال که اجازه مصرف OTC (بدون نسخه) را داراست می باشند. تری کلوزان (یک ترکیب فنولی کلرینه شده که باکتری های گرم منفی را از طریق تخریب غشا سلولی از بین می برد) مهمترین ترکیبی بود که در این نوع شوینده ها استفاده می شد. از سپتامبر 2017 اداره دارو و غذای آمریکا استفاده از تری کلوزان و 18 ماده آنتی باکتریال دیگر در شوینده ها را به دلیل عدم وجود مدارک علمی معتبر برای اثربخشی، ممنوع اعلام کرد.

در حال حاضر بسیاری از شرکت ها تنها از بنزالکونیوم کلراید که یک یک سورفکتانت کاتیونی  و از نظر ساختمان شیمیایی یک نمک آلی چهار عاملی آمونیوم می باشد که باکتری های عامل بوی بد بدن را از بین می برد. البته این ماده نیز در حال بررسی توسط اداره دارو و غذای آمریکا (FDA) برای ممنوعیت استفاده (یا تایید کارایی) می باشد. در ادامه مطلب مروری بر پاک کننده ها و شوینده های پوست درباره پاک کننده های مایع بخوانید.

پاک کننده های مایع :

پاک کننده های مایع  ترکیبی مشابه با پاک کننده های جامد دارند با این تفاوت که آنها مایع بوده و درون یک بطری پر می شوند. محبوبترین آن ها در مصارف پزشکی شامپو بدن ها (شست و شو کننده های بدن ) هستند.

شامپو بدن ها از این لحاظ که بعد از شستشوی پوست رو هم مرطوب نگه می دارند بسیار منحصر به فرد هستند و برای افرادی که به بیماری اگزما مبتلا هستند، بسیار مفید خواهند بود. در بسیاری از پاک کننده های مایع از سورفکتانت هایی مانند کوکو آمیدو پروپیل بتائین و سدیم لوریل سولفات به عنوان ماده کف کننده و شوینده اصلی و آب به عنوان حلال استفاده می شود. در این پاک کننده های مایع استفاده از مرطوب کننده های روغنی مانند وازلین، روغن های گیاهی و شی باتر نیز امکان پذیر است.

شامپو بدن ها  بر حسب تفاوت در غلظت آب و تمیز کننده  در طی مراحل شستشو می توانند بدن را هم تمیز و هم مرطوب نمایند. در طول فاز تمیز کنندگی غلظت تمیز کننده  زیاد و غلظت آب  پایین می باشد. در این فاز ، سیندت به چرک (آلودگی) های محلول در چربی می چسبد و آن ها را ازروی پوست پاک می کند.

در فاز آبکشی جایی که غلظت آب زیاد است، چرک های محلول شده در مخلوط آب و شوینده،  از بدن شسته می شوند و عمل پاک کردن کامل میشود. در این مرحله مقداری از مواد مرطوب کننده موجود در شوینده به صورت یک فیلم نازک روی پوست رسوب خواهند کرد.  

ضد عفونی کننده های دست

پاک کننده های دست که به ضد عفونی کننده های دست معروفند، پاک کننده های فاقد آب هستند که برای از بین بردن باکتریهای دست به کار برده می شوند و حاوی الکل ها و ترکیبات امونیوم نوع چهارم می باشند و با مکانیسم های متفاوتی اثرات خود را اعمال می کنند.

اکثر پاک کننده های رایج حاوی اتانول هستند. که کشندگی قوی در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی  و همچنین قارچ ها را دارد. اگرچه اتانول بر ضد باکتری های اسپور دار اصلا موثر نیست و همچنین اثربخشی آنها در از بین بردن  ویروس های پوشش دار متفاوت است. ضد عفونی کننده های دست حاوی اتانول قابل اشتعال هستند و در فضاهایی که جرقه زا هستند نباید مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیب آمونیوم نوع چهارم، مانند بنزالکونیوم کلراید و بنزتونیوم کلراید به غشای سیتوپلاسمی میکروب ها می چسبند و باعث ترشح و خروج مواد داخل آن می شوند. آن ها خاصیت باکتریواستاتیکی بر ضد باکتری های گرم مثبت و بعضی گونه های گرم منفی و قارچ ها دارند. آن ها بر ضد ویروس های بدون پوشش فعال نیستند.

بعضی از گونه های استافیلوکوکوس اورئوس حامل ژنی هستند که موجب مقاومت آنها به ترکیبات آمونیوم نوع چهارم می شود.. همچنین این ارگانیسم ها عمدتا مقاومت به آنتی بیوتیک هم دارند.

همچنین استفاده از آمونیوم نوع چهارم برای استفاده در ضد عفونی کننده های دست در جایی که احتمال آلودگی با گونه های مقاوم به  متیسیلین استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA)  مطرح است ، گزینه خوبی نمی باشد.

در حالی که ضد عفونی کننده های دست ها در محدود کردن بیماری های واگیر دار مهم هستند . آن ها بر ضد  عامل بیماری های سیاه زخم (آنتراکس) و کلستریدیوم دیفیسیل اصلا موثر نیستند.

ضد عفونی کننده های دست در پاک کردن چرک ها و آلودگی های مشهود دست مناسب نیستند و بهتر است بر روی دست تمیز استفاده شوند. با اینکه ضد عفونی کننده های دست می توانند موجب حل کردن لیپیدهای بین سلولی شوند مطالعه‌ای که بر روی کارگران و کارکنان مراکز درمانی صورت گرفته نشان می دهد که شرایط پوستی در هنگام استفاده از ضدعفونی کننده های پوست در مقایسه با مصرف مکرر پاک کننده ها و شوینده های پوست بهتر است.

پاک کننده ها و آسیب های پوستی

عمل پاکسازی پوست نیازمند ایجاد یک تعادل مناسب بین بهداشت پوست و تخریب طبقه شاخی پوست است. عمل پاکسازی تعامل فیزیکی و شیمیایی پیچیده ای بین آب ، مواد شوینده و پوست است. در هنگام پاکسازی ، میسل هایی با گروه های هیدروفیل خارجی و بخش لیپوفیلی داخلی ایجاد می شوند. این میسل ها می توانند مواد روغنی مانند چربی پوست را احاطه کرده و با انحلال آنها در آب موجب حذف و شستشوی آنها شوند. پاک کننده ها در حفظ بهداشت و سلامت پوست موثر هستند، اما ممکن است باعث آسیب پوستی و وخیم تر شدن اگزما در بیماری های پوستی می شود.

 این امر به این دلیل ایجاد می شود که سورفاکتانت ها نمی توانند بین آلودگی های لیپوفیل سطح پوست و  لیپیدهای بین سلولی که برای سلامت پوست ضروری هستند تمایز قائل شوند. ساختار دو قطبی چرک های سطح پوست شبیه به اسیدهای چرب ، کلسترول و سرامیدهای تشکیل دهنده دو لایه ی لیپیدی طبقه شاخی می باشد.

آسیب سد پوست ناشی از عملکرد سورفکتانت ها باعث از بین رفتن آب اپیدرمی (TEWL) شده و حذف فاکتور مرطوب کننده طبیعی پوست (NMF) را تسهیل می کند. این امر منجر به تغییراتی در عملکرد طبقه شاخی و ایجاد اختلال در فرایند پوسته ریزی پوست و افزایش احتباس کورنئوسیت ها می شود. این مکانیزمی است که با استفاده از آن سورفاکتانت ها ویژگی زبری و پوسته پوسته شدن پوست را در درماتوزهای اگزما ایجاد می کنند.

بخشی از صابون های شیمیایی که باعث ایجاد آسیب در سدهای پوستی می شوند، چگالی بالای بار در گروه کربوکسیل می باشد، که باعث تقویت اتصال قوی بین پروتئین ها می شود. این ویژگی باعث تمیز کردن و از بین بردن لکه های پروتئینی می شود، اما به پروتئینهای طبقه شاخی آسیب زده، آنزیم ها را دناتوره کرده و توانایی نگهداری آب کورنئوسیت ها را تغییر می دهد. پیش بینی آسیب لایه های پوستی با بررسی ویژگی های فرمولاسیون صابون مثل بررسی تعادل بین زنجیره های محلول کوتاهتر (C12 ، C14) و زنجیره های بلند تر با انحلال کمتر مثل اسیدهای چرب صابون (C16 ، C18) ممکن است.

 صابون هایی با زنجیره کوتاه و حلالیت بیشتر، آسیب کمتری به پوست می رسانند. زنجیره های محلول کوتاه از گیاه مشتق شده ، مانند اسیدهای چرب نارگیل C12 ، در حالی که زنجیره های محلول بلند از حیوانات مشتق شده اند، مانند چربی حیوانی C18. بنابراین زنجیره های کوتاه تر به دلیل کاهش آسیب لایه های پوستی و افزایش توانایی کف زایی ترجیح داده می شوند.

آسیب لایه های پوستی همچنین تحت تأثیر pH پاک کننده هاست. صابون های معمولی دارای pH قلیایی 10 تا 11، موجب تولید تورم پروتئین ها و یونیزه شدن لایه های چربی پوست می شود. بنابراین ، مواد شوینده سنتتیک با pH خنثی و حدود 5 تا 7 آسیب لایه های پوستی را به حداقل می رساند و نسبت به پاک کننده ها معمولی برای افراد مبتلا به بیماری پوستی ترجیح داده می شود. در جدول 3 روشهای مورد استفاده برای ارزیابب میزان ملایمت پاک کننده ها خلاصه شده اند.

 پاک کننده هایی با ویژگی خاص

صابون‌ها، شوینده‌ها های مایع و پاک کننده های فاقد آب مورد بررسی قرار گرفتند هرچند پاک کننده های  های مهم دیگری با کاربردهای درماتولوژی موجود هستند، این پاک کننده ها برای افزایش بهداشت و به علت داشتن مزایای ویژه‌ برای پوست تولید شدند. ( جدول ۴)

پاک کننده های کلد کرم

پاک کننده های اصلی و ملایم برای پاک کردن مواد ارایشی از پوست، توسط ترون در سال 1846 تحت عنوان کلد کرم ها اختراع شد که هنوز هم از محبوبیت های خاصی برخوردار است . کلد کرم ها از آب ، موم زنبور عسل و روغن های معدنی تهیه می شوند و در واقع از چربی ها برای محلول کردن چرک و آلودگی های چرب روی صورت استفاده می کنند.

در این محصولات موم زنبور عسل و روغن های معدنی به عنوان حلال لیپیدها  همراه با نقش دترجنتی بوراکس (سدیم تترابورات ده آبه) برای پاک کنندگی صورت مورد استفاده قرار می گیرد. این فرمولاسیون همچنین شامل سرسین (Ceresin) و کربومر  می باشد که برای بهبود عطر و غلظت مورد استفاده قرار می گیرند.

کلد کرم ها با انگشتان به صورت مالیده و پخش می شوند و سپس می توانند با دستمال کاغذی از سطح پوست پاک شوند، یا با آب شسته شوند و حتی روی پوست باقی بمانند. کلد کرم ها پاک کننده ای قوی مخصوص افرادی با پوست خشک می باشند.

شیرهای پاک کننده :

نوع رقیق تر کرم های پاک کننده ، شیرهای کرمی هستند که برای پوست های معمولی طراحی شده است.

شیرهای پاک کننده شامل آب و روغن های سبک مثل روغن زیتون، روغن آفتابگردان ، روغن جوجوبا ، روغن کنجد و نرم کننده ها مانند گلیسیرین  و فاقد موم های ویسکوز هستند و باعث می شوند که روی پوست اثرباقیمانده کمتری باقی بگذارند. بنابراین شیرهای پاک کننده برای پوست های نرمال تا مختلط مناسب ترند.

روغن درون آب تشکیل امولسیون می دهد  و در واقع امولسیون روغن در آب تشکیل می شود و چربی های سطح پوست در این امولسیون حل می شوند.

پاک کننده بوسیله یک پد بر روی صورت پخش می شود و برای پاک کردنش از روش پاک کردن با دستمال و یا حتی ابتدا با پاک کردن با دستمال و متعاقب آن شستشو با آب می توان کمک گرفت.

شیرهای پاک کننده به طور رایج برای حذف آرایش های چشمی بیشتر به کار می رود به دلیل اینکه آن ها زیاد تحریک کننده نیستند و با ایجاد ردی روغنی دید چشم را تار نمی کنند .

 روغن های پاک کننده

روغن های پاک کننده امولسیون های آب در روغن هستند که عمدتا برای حذف آرایش صورت و یا خط چشم ضد آب  و ضد آفتاب هایی که به راحتی با آب و صابون پاک نمی شوند، استفاده می شوند.

روغن با یک پد بر روی صورت پخش می شود و سپس با آب شستشو داده می شود. هنگام شستشو روغن از حالت شفاف به شیری رنگ تبدیل می شود . روغن های معدنی، روغن جوجوبا، روغن کرچک و روغن زیتون به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرند.

روغن زیتون می تواند عامل به وجود آمدن جوش (کومدوژن)  باشد ، بنابراین روغن پاک کننده باید به طور کامل با آب شستشو داده شود و در صورت نیاز  می توان از مقداری شوینده نیز برای حذف کامل روغن زیتون استفاده شود.

بالم های پاک کننده روغنی

کرمهای پاک کننده روغن مانند پاک کننده های کرم سرد هستند به جز آنها که یک قوام ژله ای در دمای اتاق  داشته باشند  و  وقتی با پوست گرم صورت در تماس هستند به صورت مایع در می آیند.

 این محصولات برای از بین بردن لایه ضد آب و عمل های زیبایی و همچنین ضد آفتاب ضد آب استفاده می شود.

روغن  balm  ضخیم حاوی  روغن معدنی ، روغن آفتابگردان ، روغن زیتون ، روغن نارگیل ، کره تخم انبه ،

روغن هسته زردآلو ، روغن بادام شیرین ، روغن انگور ، روغن پوست پرتقال ، روغن آووکادو و … میباشد.

 این روغنها با موم زنبور عسل یا   butter shea برای ایجاد  یک ماساژ ضخیم روی صورت با انگشتان در حرکتی دایره ای که برای حذف محصولات ضد آب از داخل حفره های صورت نیزمورد استفاده قرار میگیرد.

بسیاری از محصولات  با استفاده از یک پارچه کتان که کمی با آب گرم مرطوب شده است برای کمک به مالیدن محصول به طور کامل و راحت بر روی صورت مورد استفاده قرار میگیرد.

با ادامه مالش محصول به مایعی تبدیل می شود که با پارچه کتان شسته شده  ریشه های روغنی به جا مانده را از بین میبرد.

ممکن است که در بیمارانی که دارای پوست چرب هستند شستشوی بالم با صابون و آب همراه باشد.

پاک کننده های میسلار واتر

پاک کننده های میسلار واتر که به عنوان آبهای پاک کننده نیز شناخته می شوند ، حاوی آب و یک سورفاکتانت بسیار ملایم که یک محلول پاک کننده رقیق را نشان می دهد ، هستند.

میسل یک خوشه مولکولی با  انتهای  انتهای آبگریزو آبدوست است که در این حالت  در یک محلول آب حل می شود.

انتهای آبگریز به سطح آلوده پوست متصل می شود وآلودگی ها را از طریق سر آبدوست خود حل میکند و همچنین سطح پوست را با کمک اب به خوبی تمیز میکند.

 چندین سورفاکتانت مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد مانند cetrimonium bromide ، یک سورفکتانت 4 کاتیونی که به عنوان  کوات شناخته میشوند . کوات ها سورفاکتانتهای ملایمی هستند که معمولاً در نرم کننده های مو یافت می شوند.

 که اجازه می دهد نرم کننده  خشکی های مو را از بین ببرد و همچنین از نشان دادن مو به صورت چرب جلوگیری میکند.از Polysorbate 20   به دلیل اینکه یک سورفاکتانت غیر فوم است نیز استفاده می شود. سورفکتانتهای آمفوتریک از نوع موجود در شامپو بچه نیزمانند کوکوآمفو دی استات دی سدیم می توان استفاده کرد.

این محصول روی صورت با یک پنبه ، مالش داده میشود تا آلودگی های پوست را از بین ببرد ، وسپس صورت را با آب شستشو دهید.

 میسلار واتر در از بین بردن مواد آرایشی یا پاک کننده های صورت که محلول در آب هستند در بیمارانی که پوست خشک و حساس دارند بسیار عالی است.

 پاک کننده های غیر کف زا

بسیاری از متخصصین پوست برای پوست های حساس یا بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک پاک کننده های غیر فومی را توصیه می کنند چون آن ها  ایجاد حباب یا کف نمیکنند.

  پاک کننده های غیر فوم ممکن است حاوی آب ، گلیسیرین ، الکل استیل ، استئاریل الکل ، سدیم لوریل سولفات و گه گاه پروپیلن گلیکول باشند.

کارکرد سدیم لوریل سولفات به عنوان سورفاکتانت و گلیسیرین ، الکل ستیل و استئاریل الکل یک فیلم مرطوب کننده نازک را روی سطح پوست باقی می گذارد.

این پاک کننده ها به پوست خشک یا مرطوب کننده آب اعمال می شود مالش داده شده ، وسپس با آب  و یا دستمال کاغذی تمیز میشود.

 آنها یک فیلم مرطوب کننده نازک را روی سطح پوست باقی میگذارند و می توانند به طور موثری برای از بین بردن آرایش صورت استفاده شوند.

 و همچنین اثبات شده است که باعث ایجاد تحریک پوستی کمتر در پوست های پیرترو حساس به نور می شود

جدول ها

Table.1

مثال

تاثیرات پوستی

pH

ترکیب

نوع پاک کننده

صابون های خانگی

حذف بیش از حد لیپیدهای داخل سلولی ، متورم شدن استراتوم کورنئوم

9-10 به شدت قلیایی

چربی حیوانی که با یک ماده قلیایی واکنش میدهد و منجر به تشکیل نمک اسید چرب میشود

صابون های سنتی

Ivory (P&G)

حذف لیپیدهای داخل سلولی ، متورم شدن کمتر استراتوم کورنئوم

9-10 به شدت قلیایی

مخلوطی از چربی و روغن فندق و گردو و پسته و… یا اسید چربی که از این محصولات ناشی میشود.

صابون های مدرن

Dove

(Unilever)

pH های کمتر منجر به کاهش دناتوره شدن پروتئین میشود.

5.5-7 خنثی با شیبی ملایم به سمت قلیایی

دترجنت های مصنوعی مانند : سدیم لوریل سولفات،سدیم لورات، سدیم کوکیل ایزوتیونات

سیندت ها

Dial

(Henkel)

آسیب های معمولی به پوست بین صابون و سیندت ها، شامل اکثر آنتی باکتریال های قالبی

7 با شیب ملایم به سمت قلیایی

ترکیبی از صابون های مدرن و دترجنت های مصنوعی

کمبار ها

Table.2

جزیئات  فرمولاسیون

انواع صابون های قالبی

چربی افزایش یافته تا حد 10 %

 پرچرب

روغن زیتون به عنوان چربی اضافه شده

castile

عامل آنتی باکتریال برای از بین برنده بوی بد ناشی از باکتری ، داروهای OTC  ، ترکیب نشات گرفته از مونوگراف

دئودورانت ها / آنتی باکتریال ها

فرمولاسیون ملایم تر با pH   کمتر

 French milled

دمیدن هوا به داخل صابون

شناور

جو دوسر اضافه شده ،  جو دوسر ایجاد یک قالب قظعه قظعه و ورقی میکند در حالی که پودر جو دوسر این خاصیت را کمتر دارد

عصاره جو دو سر

داروهای OTC ،  ترکیب نشات گرفته از مونو گراف ، ممکن است شامل سولفور ، سالیسیلیک اسید و یا بنزوییل پراکساید باشد.

آکنه

قالب های کوچکتر

صورت

قالب های بزرگتر

حمام

ترکیبات  گیاهی  اضافه شده به صابون ،بدون اثر ویژه ای بر روی صورت در محصولات شستشو دهنده

گیاهی ( آلوئه ورا ، کامومیلا ، اسطوخدوس)

ویتامین  E  اضافه شده بای مقاصد تجاری ، بدون اثر ویژه ای بر روی صورت در محصولات شستشو دهنده

ویتامین E

کره کاکائو به عنوان چربی استفاده شده

کره کاکائو

چربی فندق و بادام و پسته یا میوه  به عنوان چربی

روغن فندق، پسته ، بادام  / روغن میوه

گلیسیرین اضافه شده باعث کاهش آسیب به طبقه شاخی پوست نمیشود.

شفاف / گلیسیرین

سنگ پا به عنوان لایه بردارنده لکه های پوست به کار میرود

به شدت پاک کننده

مواد گیاهی ( دانه های روغنی ، گیاه خشک، هسته میوه ها ، به صورت لایه بردار فیزیکی به پوست اضافه میشود.

لایه بردار پوست

شامل سیندت ها

بدون صابون

بدون هیچ فرمولاسیون خاصی

طبیعی

بدون هیچ فرمولاسیون خاصی

آلی

قالب بوسیله دست (دست ساز) به جای تزریق یا ماشینی شکل گرفته میشود.

دست ساز

Table.3

پارامتر ارزیابی حساسیت

تکنیک تست کردن

افزایش جذب پروتئین پاک کننده

تست متورم شدن کلاژن

افزایش pH

تست افزایش pH

افزایش دناتوره شدن پروتئین

تست زئین

حساسیت پوستی

تکنیک FCAT

Table.4

انتخاب پاک کننده بر اساس نوع پوست table.4 :

ویژگی های خاص

سازگار با پوست های

مکانسیم عمل

طبقه بندی پاک کننده پوستی

سبوم عالی و حذف آلودگی های پوست

چرب

امولسیفیکاسیون

صابون های قالبی

حذف خطرات طبقه شاخی پوست

معمولی تا حدودی چرب

امولسیفیکاسیون

قالب های سیندت

کاهش کلن سازی عامل های تولید کننده باکتری های بدبو

معمولی تا حدودی چرب

امولسیفیکاسیون

قالب های آنتی باکتریال

حذف خطرات طبقه شاخی پوست

معمولی تا حدودی خشک

امولسیفیکاسیون

سیندت مایع

مرطوب سازی و پاک کنندگی همزمان

خشک

امولسیفیکاسیون همراه با ته نشینی

شامپو بدن

حذف بسیار ضعیف سبوم، مناسب برای حذف مواد آرایشی پوستی، باقی موندن یک لایه مرطوب کننده

خشک

انحلال

کرم های سرد

پاک کننده مناسب برای پوست های دارای بیماری

معمولی تاحدودی خشک

انحلال

شیر پاک کننده

حذف خیلی کم سبوم ،مناسب برای پوست های خیلی خشک ،مناسب برای حذف ضد آفتاب های ضد آب

خشک

انحلال

روغن پاک کننده

حذف خیلی کم سبوم، مناسب برای حذف مواد ارایشی ضد آب، در بعضی موارد نیاز به استفاده پاک کننده سیندت مایع

خشک

انحلال

بالم پاک کننده

مناسب برای حذف مواد ارایشی مربوط به صورت

همه پوست ها

امولسیفیکاسیون

میسلار واتر

پاک کننده مناسب برای پوست های دارای بیماری

خشک تاحدودی معمولی

امولسیفیکاسیون

پاک کننده غیر فومی

ذرات ریز می توانند پاکسازی و لایه برداری منافذ را انجام دهند

چرب

امولسیفیکاسیون و حذف فیزیکی آلودگی های صورت

اسکراب پاک کننده

بافت پارچه میتواند ویژگی های تمیز کننده ای بستگی به بافت پارچه از ملایم تا شدید داشته باشد

همه پوست ها

امولسیفیکاسیون و حذف فیزیکی آلودگی های صورت

پارچه پاک کننده

داروهای OTC  برای درمان آکنه موثرند.

چرب ، مستعد آکنه

امولسیفیکاسیون

پاک کننده دارویی

پایه الکلی برای حذف سبوم ، پایه پروپیلن گلیکول برای پوست های خشک حساس

همه پوست ها

انحلال

تونر

 

Leave a Comment