10 دلیل برای ترک سیگار

دلایل ترک سیگار: می دانید که سیگار عامل مهمی در ابتلا به بیماری های خطرناکی چون سرطان ریه، آمیفزم و بیماری های قلبی عروقی می باشد، ولی با این حال، افراد با علم به این خطرات، هنوز این ماده خطرناک را مصرف می کنند. در این مقاله به ١٠ بیماری مرتبط با سیگار که می توانند کیفیت زندگی انسان را کاهش و حتی به سمت مرگ زودرس سوق دهند اشاره می شود.

 ١ (بیماری آلزایمر در مطالعه ای که روی ٩٢٠٠ مرد و زن بالای ۶۵ سال صورت گرفته است، مشخص شده که سرعت کاهش توانایی های ذهنی در افراد سیگاری بیش از ۵ برابر افراد غیرسیگاری است. شرکت کنندگان در این مطالعه در آغاز مطالعه و ٢ سال پس از آن در آزمایشات استاندارد تعیین نقایص ذهنی شرکت کردند. نتایج این مطالعه که در نشریه Neurology of Journal چاپ شده است، نشان می دهد که در مردان و زنان سیگاری سرعت کاهش توانایی های ذهنی بسیار سریعتر از افراد غیرسیگاری رخ می دهد و این مسأله ارتباطی با سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد مورد خ مطالعه نداشت. سیگار احتمالاً موجب تخریب شریانها، لخته شدن خون در عروق و افزایش خطر سکته مغزی می شود، این عوارض می توانند موجب کاهش توانایی های ذهنی در افراد شوند و آغازگر بیماری آلزایمر باشند.

٢ (بیماری لوپوس نتایج حاصل از ٩ مطالعه نشان داده اند که سیگار احتمال بروز لوپوس اریتروماتوز سیستیک (SLE (را افزایش می دهد. لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که موجب التهاب، درد و تخریب بافتی در سراسر بدن می گردد. اگرچه برخی افراد مبتلا به لوپوس علایم بیماری را به صورت ٨ ملایم نشان می دهند، ولی در اکثر موارد به صورت شدید بروز می کند.

بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آنها سیستم ایمنی بدن، بافت های بدن را به عنوان بیگانه تلقی کرده و به آنها حمله می کند. در مطالعه ای که پژوهشگران دانشگاه هاروارد انجام داده اند و نتایج آن در نشریه Rheumatism and Arthritis چاپ شده است، محققان به این نتیجه رسیده اند که احتمال بروز بیماری لوپوس در افرادی که سیگار می کشند بالاتر از افرادی است که سیگار نمی کشند. نکته جالب این تحقیق آن است که در افرادی که سیگار را ترک کرده اند، احتمال ابتلا به بیماری لوپوس مساوی افراد عادی است.

 ٣ (مرگ ناگهانی نوزادان یک مطالعه که در اروپا صورت گرفته نشان می دهد که مصرف سیگار خطر مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS)  را افزایش می دهد. در این مطالعه محققان ٧۴۵ کودکی که دچار مرگ ناگهانی شده بودند را با ٢۴٠٠ کودک زنده مورد مطالعه و مقایسه قرار دادند و نتیجه گرفتند که نیمی از موارد مرگ ناگهانی نوزادان با خواباندن نوزادان به روی شکم یا به پهلو مرتبط است. نکته مهم آنکه محققان اعلام کرده اند حدود ١۶ درصد موارد SIDS در کودکانی اتفاق می افتد که مادر سیگاری کودک خود را در تختخواب خود و کنار خود می خواباند. همچنین در کودکانی که از مادران غیرسیگاری به دنیا می آیند احتمال SIDS بسیار پایین است. نتایج این مطالعه در نشریه Lancet منتشر شده است. محققان میگویند که احتمال مرگ ناگهانی نوزادان در کودکانی که از مادران سیگاری به دنیا می آیند دو برابر کودکان عادی است و این احتمال در کودکانی که در کنار مادران سیگاری خودمی خوابند ١٧ برابر بیشتر است. محققان برای کاهش خطر SIDS توصیه می کنند که کودکان را در رختخواب خود به پشت و در همان اتاق والدین بخوابانید و از مصرف سیگار در این اتاق خودداری کنید.

 ۴ (دردهای کولیک برطبق مطالعات صورت گرفته (بیش از ٣٠ مطالعه) تماس با دود سیگار احتمال وقوع دردهای کولیکی (دل دردهای ناشی از گاز معده) را در نوزادان به شدت افزایش می دهد. دردهای کولیکی معمولاً چند هفته ع بعد از تولد شروع می شود و در هفته های پنجم تا هشتم زندگی به اوج خود می رسد و در ماه چهارم تولد معمولاً از بین می رود. تحریک پذیری، ع مم ج گریه های پیوسته، قرمز شدن صورت و مشت گره کرده از علایم دردهای کولیکی در نوزادان است. در کشورهای غربی ۵ تا ٢٨ درصد کودکان به دردهای کولیکی مبتلا هستند. عوامل متعددی از تماس با پروتئین های شیرگاو و مشکلات تغذیه ای نوزادان گرفته تا سابقه افسردگی و اضطراب در دوران بارداری مادر، در بروز دردهای کولیکی مؤثرند. مصرف سیگار به نظر می رسد سطح هورمون روده ای به نام «موتیلین» را در خون و روده افزایش می دهد. موتیلین انقباضات معد ه ای و روده ای را افزایش و از این طریق حرکت مواد غذایی در روده را افزایش می دهد. سطح بالاتر از حد مجاز موتیلین می تواند موجب بروز دردهای کولیکی شود. نتایج این تحقیق در شماره اکتبر ٢٠٠٨ نشریه Pediatrics منتشر شده است.

 ۵ (افزایش ناتوانایی جنسی نتایج مطالعه ای که در چین صورت گرفته، نشان می دهد احتمال بروز مشکلات نعوظ در مردانی که سیگار می کشند بالا می رود. این مطالعه که برروی ۵٠٠٠ مرد چینی صورت گرفته، نشان می دهد که مردانی که بیش از یک بسته سیگار در روز مصرف می کنند، ۶٠ درصدحتمال بیشتری برای ناتوانی های جنسی و اختلالات نعوظ نسبت به افراد عادی دارند. به طور کلی ١۵ درصد افرادی که قبلاً سیگار می کشیده اند و ترک کرده اند و همچنین افرادی که در حال حاضر سیگار می کشند اختلالات مربوط به نعوظ را تجربه می کنند. این رقم برای افراد غیرسیگاری ١٢ درصد است.

۶ (نابینایی مطالعات نشان می دهد که احتمال نابینایی در اثر تحلیل قدرت بینایی وابسته به افزایش سن، در افراد سیگاری ۴ برابر افراد غیرسیگاری است و ترک سیگار می تواند این نسبت را کاهش دهد. تحلیل بینایی وابسته به سن، از جمله شرایط شدید و پیشرفت کننده ای است که موجب از دست رفتن دید مرکزی و براثر آن فرد توانایی انجام کارهایی چون مطالعه، دوخت و دوز ، رانندگی و… را از دست می دهد. عوامل ایجاد این حالت چندان شناخته شده نیستند اما محققان باور دارند که سیگار یکی از مهم ترین علل ایجاد آن است. بیش از یک چهارم افرادی که براثر تحلیل بینایی وابسته به سن دچار نقص در دید یا نابینایی شده اند افرادی بوده اند که سیگاری بوده یا قبلاً سیگار می کشیده اند. نتایج این مطالعات که از بررسی مروری ٣ مقاله پژوهشی و بررسی ١٢۴٧٠ بیمار به دست آمده است در نشریه BMJ ٢۴ مارس ٢٠٠۴ منتشر شده است. لازم به ذکر است که یک سری مطالعات قبلی نشان داده بودند که در افرادی که سیگار را ترک کرده اند احتمال تحلیل بینایی به مقدار بسیار ناچیزی بالاتر از افراد غیرسیگاری بوده است.

 ٧ (آرتریت روماتوئید محققان سوئدی می گویند احتمال بروز آرتریت روماتوئید در افرادی که سابقه ژنتیکی آرتریت روماتوئید را دارند، با مصرف سیگار به شدت بالا می رود. نـــتایج تحـــــقیق این محــــــــققان که در نشــــریه Rheumatism and Arthritis به چاپ رسیده است، بیان می کند که احتمال بروز آرتریت روماتوئید در افرادی که از لحاظ ژنتیکی به بیماری آرتریت روماتوئید حساس هستند و سیگار هم می کشند ١۶ برابر بیشتر از افراد مشابه غیرسیگاری است.

 ٨ (خرخر کردن سیگار کشیدن و حتی زندگی در کنار یک فرد سیگاری می تواند موجب خرخر کردن شبانه شود. برطبق مطالعه ای که برروی ١۵٠٠٠ زن و مرد صورت گرفته، خرخر کردن شبانه به میزان حداقل ٣ شب در هفته، ٢۴ درصد افراد سیگاری، ٢٠ درصد افرادی که با افراد سیگاری زندگی می کنند و ١۴ درصد افراد غیرسیگاری را رنج می دهد.

 ٩ (سوزش معده نتایج گزارش شده از یک مطالعه در نشریه GUT عنوان می کند که افرادی که بیش از ٢٠ سال سیگار کشیده اند ٧٠ درصد بیش از سایر افراد غیرسیگاری احتمال ابتلا به بیماری رفلاکس اسید معده را دارند. رفلاکس اسید معده که با علائمی چون سوزش سردل و بازگشت اسید معده به دهان همراه است و در اصطلاح پزشکی GERD نامیده می شود تقریباً بیست درصد افراد جامعه را گرفتار می کند.

 ١٠ (سرطان سینه مطالعه ای که در سال ٢٠٠۴ انجام گرفته نشان می دهد که مصرف سیگار می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. در این مطالعه که برروی ١١۶۵۴۴ زن در کالیفرنیا صورت گرفت، وضعیت مصرف سیگار در بین سال های ١٩٩۶ تا ٢٠٠٠ مورد بررسی قرار گرفت. در این بازه زمانی ٢٠٠٠ نفر از زنان دچار سرطان سینه شدند. شیوع سرطان سینه در زنانی که سیگار می کشیدند ٣٠ درصد بیشتر از زنانی بود که هرگز سابقه مصرف سیگار را نداشتند؛ زنانی که بیشتر در معرض خطر بودند عبارت بودند از: زنانی که قبل از سن ٢٠ سالگی سیگار را شروع کرده بودند، زنانی که حداقل ۵ سال قبل از اولین بارداری خود سیگار را آغاز کرده بودند، زنانی که به مدت طولانی سیگار می کشیدند یا بیش از ٢٠ سیگار در روز مصرف می کردند. اگر ١٠ دلیل بالا، هنوز برای شما کافی نیست، موارد زیر را هم در نظر داشته باشید: ـ مصرف سیگار با برخی انواع سرطان روده نیز مرتبط دانسته شده است. ـ مصرف سیگار میزان بروز افسردگی در جوانی را افزایش می دهد. ـ مصرف سیگار با بیماری های تیروئید نیز مرتبط دانسته شده است.

مطلب مشابه: باکتری های سیگار مشکل سازند

ترجمه: دکتر مرتضی شفقی خالکی

حجم فایل: ۱۴۰KB

به اشتراک گذاری

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.