آکنه ولگاریس قسمت سوم کنترل و درمان

آکنه ولگاریس (قسمت سوم): کنترل و درمان

آکنه کنترل و درمان: در دو قسمت قبلی مقاله، به معرفی آکنه و لگاریس پرداخته شد و سبب شناسی (اتیولوژی) و پاتولوژی بیماری و روشهای درمانی مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت. در این قسمت، توصیه های ضروری که باید در کنترل و درمان این بیماری مورد توجه قرار گیرد، مورد بحث قرار گرفته است.

انواع دیگر آکنه غیر از آکنه و لگاریس (آکنه معمولی یا آکنه جوانان) انواع دیگری از آکنه نیز وجود دارند که از نظر ظاهری شباهت زیادی به آکنه و لگاریس دارند، ولی از نظر علل ایجادکننده، با این نوع آکنه تفاوتهایی دارند و درمان آنها نیز به طور اختصاصی و تحت نظارت مستقیم پزشک باید صورت گیرد. این آکنه ها عبارتند از:

۱) آکنه روزاسه: موارد معمول این نوع آکنه در نانواها، آشپز ها و یا سایر افرادی که در معرض حرارت زیاد باشند، دیده می شود. از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی بروز می کند و بیشتر آکنه افراد مسن است. در این افراد کومدون دیده نمی شود ولی گاهی اوقات پاپول، پوستول و ندول و یا کیست دیده می شود. ضایعات اغلب به صورت قرینه،در گونه ها، بینی، چانه و پیشانی قرار دارند.

۲) آکنه استروئیدی: گاهی اوقات در افراد مستعد، ۲ تا ۵ هفته پس از شروع مصرف داروهای استروئیدی خوراکی یا موضعی (مثل بتامتازون، پرونیزولون و …) به طور ناگهانی ضایعات آکنه ای ایجاد می شود. ضایعات اندازه یکسان و توزیع متقارن بر روی گردن، سینه و پشت دارند.

۳) آکنه شغلی: در برخی افراد مثل افرادی که با قیر و … سر و کار دارند نیز ممکن است بثورات آکنه ای دیده شود.

۴) آکنه نوزادان: در اثر هورمونهای آندروژنی از مادر به جنین، نوازد بعد از تولد دچار یک سری ضایعات آکنه ای می شود. این ضایعات نیازی به درمان خاصی ندارند

۵) آکنه ناشی از مصرف مواد آرایشی: اغلب موادی که در فرآورده های آرایشی و بهداشتی می شود، می توانند آکنه ایجاد کنند. توصیه می شود افرادی که مستعد آکنه هستند، از فرآورده های آرایشی بهداشتی خاصی استفاده کنند که عبارت non-comedogenic) غیر جوش زا) روی آن درج شده باشد. لذا توصیه می شود هنگام تهیه این فرآورده ها با یک داروساز مشورت کنید.

۶) آکنه مکانیکی: دستکاری ضایعات کومدونی می تواند منجر به ضایعات التهابی آکنه گردد.

۷) آکنه گرم منفی: گاهی در افرادی که به مدت طولانی آنتی بیوتیک خوراکی مصرف کرده اند، تعدادی ضایعات در اطراف بینی و گونه ها به وجود می آید که آکنه گرم منفی است.

۸) آکنه دارویی: یک سری از داروها (مانند فنی توئین، لیتیم، ایزونیازید، ریفامپین و …) می توانند ایجاد آکنه کنند.

توصیه های ضروری به افراد دچار آکنه

 در حال حاضر، روش پیشگیری خاص برای جلوگیری از پیدایش و ایجاد آکنه وجود ندارد، اما با به کارگیری توصیه های زیر، افراد مبتلا به آکنه می توانند   آکنه خود را تحت کنترل درآورده و از پیشرفت آن و ایجاد اسکار (جای جوش) جلوگیری کنند.

  • اگر پوستتان چرب است، به ترتیب زیر آن را تمیز کنید:

به آرامی صورت خود را با صابون غیرمعطر برای ۳ تا ۵ دقیقه ماساژ دهید. دقت کنید نواحی جوش دار و دردناک را ماساژ ندهید، زیرا باعث گسترش عفونت می شود. صورت خود را یک تا دو دقیقه بشویید و از کف صابون پاک کنید. گاهی، استفاده از صابون آنتی باکتریال کمک زیادی می کند، پس از شستشوی پوست، از الکل برای پاک کردن چربی استفاده کنید. هر روز حوله صورت را عوض کنید، زیرا باکتری ها می توانند به سرعت در حوله های مرطوب رشد کنند. – پس از ورزش شدید، عرقتان را بشویید و در اسرع وقت، چربی صورت را پاک کنید. – از مواد آرایشی روغنی استفاده نکنید. مواد آرایشی غیرروغنی نازک که به صورت لوسیون هستند بهتر است. – از مصرف مرطوب کننده های  معمولی  خودداری کنید  و با نظر داروساز  یا پزشک از  انواع غیرجوش زا (non-comedogenic)  استفاده کنید.

به هیچ وجه، پوست خود به فشار نیاورید نخارانید و نکوشید جوش ها را تخلیه کنید، زیرا آثار آن به جای می ماند و به گسترش عفونت نیز کمک می کند.

 رابطه مستقیمی بین نوع رژیم غذایی و آکنه وجود ندارد، اما بعضی مواد غذایی مانند کاکائو، نوشابه، خرما و تخم مرغ معمولا آن را بدتر می کنند، البته باید توجه داشت که نوع غذای مؤثر می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. از این رو، یادداشت هایی از غذاهایی که می خورید داشته باشید. برای این که بفهمید به کدام غذا حساسیت دارید، آن غذاهایی را که شک دارید آکنه شما را بدتر می کنند، از رژیم غذایی خود حذف کنید.

آکنه ولگاریس قسمت سوم عکس اول

بعد آنها را دوباره یکی یکی به رژیم غذایی اضافه کنید. اگر مشخص شد که آکنه دو تا سه روز بعد از اضافه کردن یک غذا تشدید می شود، آن غذا را به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید، اما اگر این اتفاق نیفتاد، می توانید آن را در رژیم غذایی خود نگه دارید. آکنه معمولا در تابستان بهتر می شود، بنابراین، بعضی از غذاها را که در زمستان آکنه معمولا نمی توان خورد، شاید بتوان در تابستان مصرف کرد.

جوش یا دانه های سرسیاه روی پوست مربوط به تجمع گرد و غبار و کثیفی نیست. از شستشوی مکرر پوست خودداری کنید.

اصلاح، صورت بلامانع است ولی نباید چنان شدید باشد که موجب تحریک و قرمزی پوست گردد. از مصرف کرم یا لوسیون های چرب بعد از اصلاح خودداری کنید.

 – مواد آرایشی و حتی ضدآفتاب مصرفی باید از نوع فاقد چربی باشند. – آب و هوای گرم و ورزش شدید می تواند موجب تشدید آکنه شوند. خنک نگه داشتن محیط سکونت و ورزش های سبک (مثل شنا) می توانند کمک کننده باشند.

تا حد امکان از قرار گرفتن در موقعیت هایی که اثرات روحی شدید بر روی شما می گذارند، خودداری کنید و خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید.

– به اندازه کافی استراحت کرده و بخوابید.

– نور خورشیدمعمولا باعث بهبودی آکنه می شود ولی گاهی تماس – نور خورشید معمولا طولانی مدت با نور خورشید به خصوص هنگامی که از درمانهای موضعی آکنه نیز استفاده می کنید، موجب تشدید آکنه می شود.

–  مصرف سبزیجات تازه بسیار مفید است.

–  یبوست در بروز آکنه دخالت دارد، در صورت داشتن یبوست، متابولیست های سمی به راحتی دفع نمی شوند و به لایه های پوست رانده می شوند، بنابراین، یبوست را برطرف کنید.

 – آب زیادی بنوشید. آب زیاد به دفع سموم بدن کمک می کند.

 – مصرف روغن های نباتی و حیوانی، گوشت قرمز: الکل، سودا، نوشابه های گازدار، شکر و قند، غذاهای سرخ کرده را کاهش دهید. این غذاها در اکثر افراد موجب تشدید آکنه می شوند.

– مصرف نمک های ید دار را کاهش دهید.

ویتامین c ،روی (Zinc) و بتاکاروتن اثرات مفیدی بر آکنه دارند. لذا استفاده از آنها توصیه می شود. – صابون ها و شستشودهنده های مختلفی در بازار وجود دارد. انتخاب نوع مناسب با پوست، تأثیر چشمگیری بر بهبود آکنه دارد. در انتخاب این ً محصولات حتما با داروساز مشورت کنید.

 – از روش های کاهش استرس مانند «مدیتیشن»، یوگا، نفس عمیق بهره بگیرید.

 – تشخیص نوع پوست (چرب، معمولی یا خشک) برای تعیین روش درمانی و انتخاب نوع شوینده ها یا دفعات شستشو ضروری است. با روش زیر می توانند نوع پوست خود را مشخص کنید:

چنانچه صبح بعد از برخاستن از خواب، صورت را با آب و صابون شسته و خشک کنید و هیچ ترکیبی استفاده نگردد، طی روز به طور مرتب با انگشت بر روی بینی کشیده شود، این کار باید تا ۵ بعدازظهر ادامه پیدا کند. اگر از صبح روی بینی احساس پوسته پوسته شدن به وجود آمد و تا ۵ بعدازظهر هیچ چربی بر روی پوست احساس نگردید، پوست بسیار خشک است. اگر پوست بینی پوسته پوسته و چرب نشد، پوست خشک است. چنانچه پوست در بینی در ساعت ۵ فقط کمی چرب شد پوست معمولی است. اگر هنگام ظهر پوست خیلی چرب شده باشد پوست چرب است. اگر یک ساعت بعد از شستشوی صبحگاهی پوست بینی چرب شده باشد، پوست از نوع خیلی چرب است. اگر ساعت ۵ پوست بینی چرب ولی پوست گونه ها خشک باشد، پوست از نوع مختلط است. توصیه هایی در مورد درمان آکنه انتخاب روش درمانی آکنه باید تحت نظر مستقیم پزشک صورت گیرد، لذا به شدت توصیه می شود در مورد درمان آکنه از روش های خودسرانه اجتناب ً باعث بغرنج تر شدن وضعیت درمان می شود. توصیه های گردد، زیرا معمولا زیر را هنگام درمان ضایعات آکنه به خاطر داشته باشید:

آکنه به رغم ظاهر ساده بیماری، ملاحظات درمانی بسیاری را می طلبد که یک پزشک باید هنگام درمان مدنظر داشته باشد، لذا به صرف شباهت های نوع آکنه خود با یک بیمار دیگر، اقدام به تهیه و مصرف دارو هایی مشابه با درمان تجویز شده دیگران ننمایید. این کار که در ایران بسیار شایع است، معمولا باعث بدتر شدن ضایعات آکنه و حتی عوارض جانبی فراوان برای بیمار می شود.

– دوره درمان آکنه معمولا بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد و حتما باید دوره کامل درمان که توسط پزشک تعیین می گردد، کامل گردد. درمان های ناقص معمولا نه تنها موجب بهبود آکنه نمی شوند، بلکه موجب مقاوم شدن آکنه به درمان و ً بدتر شدن وضعیت جوش ها و یا جای جوش ها می شود. درمان ناقص معمولا شامل مصرف دارو به مدت کمتر از سه ماه (یا دوره درمان تعیین شده توسط پزشک) یا عدم مصرف کامل داروها و حذف یک یا تعداد بیشتری از داروها توسط فرد است لذا اکیداً توصیه می شود هنگامی درمان آکنه را شروع کنید که تصمیم قطعی برای درمان قطعی آکنه دارید و حتما قصد دارید داروها را به طور کامل مصرف کنید.

 – یکی از مهمترین مشکلات درمان آکنه، به ویژه در ایران، ایجاد تغییرات خودسرانه بیمار، در نوع یا تعداد داروهای مصرفی است. برای مثال برخی بیماران از مصرف آنتی بیونتیک های تجویز شده خودداری می کنند و فقط سایر داروهای خود را استفاده می کنند، یا گروهی دیگر در صورت عدم تجویز آنتی بیوتیک خوراکی، به صلاحدید خود، اقدام به تهیه آنتی بیوتیک ها می نمایند.

این کار معمولا موجب عدم جواب گیری بیمار می شود. درمان آکنه معمولا چند دارویی است، زیرا همانطور که در قسمت اول این مقاله توضیح داده شد، عوامل متعددی در ایجاد بیماری نقش دارند، لذا طبیعی است که در هنگام درمان نیاز به چند دارو برای حذف کلیه عوامل ایجادکننده آکنه وجود داشته باشد.

–  در بسیاری از روش های درمانی، طی هفته های دوم تا چهارم، آکنه تشدید می شود (به خصوص مواردی که از رئنیوئیدهایی مثل ترتنیوئین و ایزوترتنیوئین ً یک اتفاق طبیعی است و نتیجه در درمان استفاده شده باشد). این حالت معمولا خروج جوش های زیرپوستی از اعماق پوست و رسیدن به سطح پوست است. ادامه درمان موجب بهبود این جوش ها می شود، لذا نگران نباشید و درمان خود را ادامه دهید. مگر اینکه شدت جوش ها بسیار زیاد باشد. در این صورت ً نیز حتما با پزشک خود تماس بگیرید و از تغییر خودسرانه در داروهای خود اجتناب کنید.

 – سعی کنید دوره سه تا شش ماه درمان را حتما زیرنظر یک پزشک ادامه ً موجب می شود درمان ها از یک روند دهید، مراجعه به پزشکان متعدد معمولا موجب می شوند درمان ها از یک روند منطقی خارج گردد و بیمار پاسخ کافی از درمان دریافت نکند.

– هنگام دریافت داروها، حتما از پزشک یا داروساز خود نحوه مصرف دقیق داروها، عوارض جانبی مصرف این داروها، و نکاتی را که باید هنگام مصرف داروها رعایت کنید، بپرسید. در بسیاری از موارد عدم اطلاع از نحوه صحیح دارو موجب بروز عوارض جانبی و کاهش اثربخشی داروها می شود، برای مثال داکسی سیکلین (یک آنتی بیوتیک خوراکی پرمصرف در درمان آکنه) را نباید با شیر، ماست و سایر لبنیات استفاده کرد. در این حالت جذب این دارو کاهش می یابد. یا به عنوان مثال، از فرآورده های حاوی ترتینوئین نباید در طی روز و در حضور نور مستقیم استفاده کرد زیرا موجب بروز آفتاب سوختگی در بیمار و التهاب و قرمزی شدید پوست بیمار می شود.

 – یکی از مشکلاتی که بسیاری از بیماران مبتلا به آکنه با آن مواجه هستند، مسأله مقاومت میکروبی عوامل ایجادکننده آکنه هستند. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها موجب شده است که بسیاری از میکروب های ایجادکننده آکنه به برخی آنتی بیوتیک ها مقاومت پیدا کنند. لذا توصیه می شود در صورت تجویز آنتی بیوتیک ً ها حتما دوره درمان را کامل کنید و آنتی بیوتیک های خود را سرساعت مشخص استفاده نمایید. در ضمن پس از پایان دوره درمان، با پزشک خود در مورد ادامه درمان مشورت نمایید و در صورتی که مصرف آنتی بیوتیک را کافی دانسته و ادامه درمان آنتی بیوتیک را برای بیمار ضروری نمی دانستند بلافاصله مصرف آنتی بیوتیک را قطع کرده و از ادامه مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید.

 – دوره درمانی خود را به طور مستمر و بدون فاصله انجام دهید. برای مثال اگر قرار است به طور ماهانه به پزشک خود مراجعه کنید و داروهای خود را ً دریافت کنید، حتما مراعات نمایید که در زمانهای مقرر نزد پزشک خود مراجعه ً موجب به هم خوردن وضعیت درمان و فرمایید. تأخیر در مراجعه، معمولا کاهش اثربخشی آن می شود. کلام آخر آکنه یا جوش غرور جوانی یک بیماری کنترل شونده است و برخلاف باور عمومی مبنی بر این که «آکنه درمان ندارد» درمان های مناسب و مؤثری برای ً درمان این بیماری وجود دارد. تنها مشکل درمان، زمان نسبتا طولانی لازم برای درمان (۳ تا ۶ ماه) است که موجب می شود برخی بیماران درمان را ناقص رها کنند. بنابراین توصیه می شود اگر مبتلا به آکنه هستید، به جای خوددرمانی یا گوش کردن به توصیه های دیگران، تحت نظر یک متخصص پوست به مدت ۳  تا ۶ ماه قرار گیرید تا درمان کامل گردد. مطمئن باشید پس از این دوره درمان، از دست آکنه رها خواهید شد.

تالیف: دکتر مرتضی شفقی خالکی

حجم فایل: ۲۰۶KB

به اشتراک گذاری

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.