دکتر مرتضی شفقی خالکی در سال 1388 با درجه دکترای داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل شد و در همین سال با کسب رتبه اول  کشور در آزمون ورودی دوره تخصص ( PhD) در رشته شیمی دارویی و طراحی دارو، تحصیلات خود را در این رشته در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد. حاصل فعالیت علمی این دوران، ارائه 10 مقاله علمی در سمینارهای داروسازی کشور و یک مقاله در نشریات خارجی بود.

به علت علاقه به فرمولاسیون های فراورده های آرایشی و بهداشتی و دارویی مورد استفاده در درمان بیماری های پوست و مو از همان دوره دانشجویی، به عنوان قائم مقام مسئول فنی اقدام به راه اندازی مشاوره های تخصصی پوست و مو در در داروخانه های تهران، و لواسان نمود که با استقبال بسیاری از مردم مواجه شد. در سال 1388 و پس از فارغ التحصیلی و ورود به دوره تخصص، همکاری ایشان با کلینیک های تخصصی پوست و مو آغاز شد و به عنوان مشاور پزشکان عمومی و پزشکان متخصص پوست و مو در کلینیک های مختلفی در شهرهای تهران، شهرری، کرمان، شیراز، دزفول منصوب شد. در طی این همکاری ها آخرین پروتکل های درمانی بیماری های پوستی در اختیار پزشکان قرار می گرفت و برنامه دارو درمانی بیماران با نظر دکتر شفقی تکمیل می شد. همچنین در طی این دوران حدود 100 قلم داروی تخصصی موضعی برای درمان بیماری های مختلف پوستی از جمله آکنه، اگزما، پسوریازیس، ریزش مو،  انواع لک های پوستی، چروک های پوستی و …. فرموله و در اختیار پزشکان و بیماران قرار گرفت. این همکاری ها به صورت گسترده همچنان با کلینیک های تخصصی پوست و مو ادامه دارد.

با گسترش فعالیت در این زمینه و کسب تجارب بالینی و شناخت عمقی از بیماری ها و مشکلات پوستی و اشراف کامل به نیاز بیماران، از سال 1392 با تاسیس شرکت های فعال در زمینه داروهای پوست و مو و فراورده های آرایشی بهداشتی، محصولات آرایشی و بهداشتی مختلف از جمله انواع شامپو، نرم کننده های مو، محصولات ضد چروک، ضد لک، آکنه، دور چشم، تونیک های مو  و …. فرموله و وارد بازار شد. برند های تجاری Fenix  و Lauzes در این دوره فرموله و به بازار عرضه شدند و استقبال پزشکان و بیماران را به همراه داشتند.

در طی سال های 1392 تا کنون، دکتر شفقی با شرکت در دوره ها و سمینارهای آموزشی شرکت های پیشرو در عرصه فراورده های پوست و مو همچون Sederma، Seppic، DSM، Silab (فرانسه)، Mibelle (سوئیس)، Daito و Seiwa Kasei (ژاپن)، Grant (آمریکا)، ،  BASF و Dr straetmans (آلمان) و …. دانش خود را در این زمینه گسترده تر کرد.

ارتقاء سطح کیفی محصولات و عرضه محصولات قابل رقابت با بهترین برندهای خارجی نتیجه سالها فعالیت در این زمینه است. در سال 1398 ایشان با گذراندن دوره های مدیریت کسب و کار مدرک MBA خود را دریافت کرد تا زمینه فعالیت گسترده تر در عرصه برندسازی محصولات آرایشی بهداشتی را فراهم کند.

ایشان در حال حاضر مدیر عامل شرکت آراس طب و مدیر تحقیق و توسعه کارخانه صنایع آرایشی بهداشتی اریس و مشاور چندین شرکت آرایشی بهداشتی (که به دلیل مسائل حرفه ای نام آنها ذکر نمی شود) است.