پسوریازیس (بیماری صدف یا داء الصدف) یک بیماری مزمن، شایع و پرولیفراتیو پوستی است که طی آن به دنبال تکثیر سلول ها، افزایش ضخامت پوستی، قرمزی و پلاک‌های جلدی نمایان می گردد. این بیماری پوست، ناخن و مفاصل را درگیر می کند. واژه پسوریازیس (Psoriasis) از لغت یونانی psora به معنای خارش گرفته شده است. به زبان ساده پسوریازیس، یک بیماری پوستی خود ایمنی است.

درخت آرگان که تنها در مراکش و معدود نقاط دیگری در شمال آفریقا (غرب مدیترانه) یافت می شود، در سال های اخیر اهمیت ویژه ای یافته است. از دانه های این درخت، روغنی گرفته می شود که به دلیل خواص شفابخشی که دارد اکسیر طلایی لقب گرفته است. روغن آرگان به دلیل محدودیت تولید و تقاضای فراوانی که برایش وجود دارد از گران ترین روغن های جهان است.

دو مورد از مهمترین فراورده های مراقبت از پوست در درماتولوژی، پاک کننده ها و مرطوب کننده ها هستند. پاک کننده ها شامل صابون های قلیایی و مواد شوینده سنتتیک (Syndet) می شوند که آسیب کمتری بر طبقه شاخی پوست دارند. خشکی و تحریک پوستی کمتر پوست ایجاد شده با سیندت ها مربوط به کاهش تمایل آنها به علت توانایی کمتر آنها در دناتوره کردن پروتئین های طبقه شاخی است.

آروماتراپی (که در فارسی به آن رایحه درمانی، بودرمانی و اسانس درمانی هم گفته شده است) استفاده درمانی از مواد معطر استخراج شده از گیاهان است. مهمترین این مواد اسانس ها هستند که از بخش های مختلف گیاه (ریشه، ساقه، برگ، دانه و …) و معمولا با استفاده از روش تقطیر به دست می آیند.

روشن کننده پوست به فراورده هایی مانند کرم ها، لوسیونها، صابون ها و مواد تزریقی و … که برای روشن کردن زمینه پوست و رفع لک های آن به کار می روند، اطلاق می شود. محصولات روشن کننده پوست به علت وسواس افراد در سراسر جهان به رنگ پوست محبوبیت فوق العاده ای دارند.

خوردن احساسی یکی از دلایل مصرف مقدار زیاد غذا است که اغلب در این حالت فرد غذاهای فاقد ارزش غذایی را مصرف می‌نماید. این نوع خوردن به جای پاسخ به گرسنگی در پاسخ به احساس‌ها است و متخصصان تخمین می‌زنند که 75% از این غذا خوردن‌های زیادی به خاطر دلایل عاطفی است.

امروزه تقریباً روی تمام فرآورده‌هایی که در قفسه مغازه‌ها قرار می‌گیرند برچسب ضدپیری زده می‌شود. این‌گونه به نظر می‌رسد که تمام ما در تلاش برای یافتن دستورالعمل طلایی هستیم تا به کمک آن روند طبیعی پیرشدن را به تاخیر بیاندازیم.

احساس جوانی کردن و جوان به نظر رسیدن بیش از آنچه فکر کنید، در کنترل شما است. بیشتر مسایلی که ما متحمل می‌شویم همچون کم حافظه گی، بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و سرطان نتیجه بدیهی بالا رفتن سن است و اینها همه از شیوه زندگی و عادات غذایی هر فرد ناشی می‌شود.

با توجه به اینکه بانوان یکی از ارکان مهم بنیان خانواده می‌باشند و سلامت آنها سلامت خانواده و در سطح گسترده‌تر سلامت جامعه را تضمین می‌کند، بر آن شدیم تا ضروریاتی در خصوص آزمایشات لازم برای حفظ سلامت آنان ارائه دهیم.

از آنجایی که تغییرات متعددی در ساختمان و عروق پوست در طی دوران بارداری ممکن است رخ دهد، منحصر به دوران حاملگی نیست و ممکن است که در سایر حالات نیز دیده شود، بنابراین توجه به این تغییرات و در میان گذاشتن آن با پزشک معالج ضروری است.